SYLWESTER

Sylwester, Bal Sylwestrowy, Oferty Sylwestrowe, Tani Sylwester, Sylwester w Mieście



      DOLNOŚLĄSKIE

      KUJAWSKO - POMORSKIE

      LUBELSKIE

      LUBUSKIE

      ŁÓDZKIE

      MAŁOPOLSKIE

      MAZOWIECKIE

      OPOLSKIE

      PODKARPACKIE

      PODLASKIE

      POMORSKIE

      ŚLĄSKIE

      ŚWIĘTOKRZYSKIE

      WARMIŃSKO MAZURSKIE

      WIELKOPOLSKIE

      ZACHODNIOPOMORSKIE

SYLWESTER 2019 / 2020




Willa Zagórze
Zagórze - Mazowieckie



Sala Weselna
Otwock - Mazowieckie




Aby dodać obiekt do naszego serwisu sylwester prosimy o kontakt.

Ivo - Travel

E-mail: biuro@oit.pl

Kom. 609 258 451




Historia Sylwestra jest niezwykle długa i barwna.
Jego nazwa pochodzi od łacińskiego imienia Silvestris, które oznacza człowieka dzikiego, żyjącego w lesie. Początek Sylwestra datuje się na rok 999 za czasów panowania papieża Sylwestra II.

Według proroctw Sybilli, w roku 1000 miał nastąpić koniec świata, którego sprawcą miał być smok Lewiatan. Tak się jednak nie stało. Uradowani ludzie zaczęli się bawić i świętować, co dało początek dzisiejszym sylwestrowym zabawom. Inna wersja mówi, że Sylwester oraz cały karnawał swój początek zawdzięczają pogańskim świętom, takim jak na przykład bacchanalia.

W Polsce tradycję sylwestrową zapoczątkowała bogata ludność naszego kraju, urządzająca wystawne przyjęcia w tę wyjątkową noc. Staropolska szlachta noworoczne toasty wznosiła nie szampanem, lecz tokajem. Aby przegonić Stary Rok strzelano z bicza.

Zwyczaj witania Nowego Roku szampanem pojawił się w Polsce dopiero w okresie powojennym. W tamtych czasach z nocą sylwestrową związanych było wiele różnych przesądów, na przykład dotyczących pierwszego gościa, jaki w Nowym Roku wejdzie do domu. Młode dziewczęta lały wtedy wosk, aby dowiedzieć się, co przyniesie im nadchodzący rok. W dawnych czasach Sylwester przybierał nieco inna formę, był zdecydowanie bardziej podobny do Wigilii, tyle tylko, że nie obwiązywał post podczas uczty.

W dzisiejszych czasach Sylwester kojarzy nam się zupełnie z czymś innym, czyli z zabawą, szampanem, hucznymi przyjęciami i głośną muzyką. Niektórzy żałują jednak, że nie praktykuje się już tradycyjnych staropolskich wróżb oraz przesądów.


ZWYCZAJE I PRZESĄDY

Istnieją przesądy i zwyczaje dotyczące również ostatniej nocy roku. Niektórzy patrzą na nie z przymrużeniem oka, ale inni skrupulatnie, każdego roku, robią wszystko, żeby uniknąć ewentualnych skutków wszelkich przesądów.

Przed zakończeniem roku, uregulujmy wszelkie długi, żeby w nowy rok, nie wchodzić z problemami, a do portfela włóżmy łuskę wigilijnego karpia, żeby nie zabrakło nam pieniędzy.

Jeśli sprzątanie, to tylko dzień przed Sylwestrem – w przeciwnym razie wymiecie się szczęście z domu. Warto pomyśleć o zapełnieniu lodówki, pusta bowiem nie odgoni biedy w przyszłym roku.

Panny, powinny nasłuchiwać rozmów prowadzonych po północy. Pierwsze męskie imię, które usłyszą prawdopodobnie będzie imieniem przyszłego męża (do dziś pamiętam, wykrzyczane tuż po północy, przez właścicielkę lokalu w którym byłam na imprezie Sylwestrowej imię: Jureczku! – dwa lata później wyszłam za Mąż za mężczyznę o tym imieniu – nie znając wówczas tego przesądu, więc chyba działa!).

O północy, należy szeroko otworzyć okno lub drzwi, aby zaprosić do środka Nowy Rok i życzliwe duszki, a pozbyć się tego co złe i stare.

Słyszałam też, że w noc Sylwestrową należy nałożyć na siebie nową bieliznę (podobno najlepiej z metką jeszcze) i szczególnie zadbać o piękny wygląd, gdyż wróży to powodzenie u płci przeciwnej w najbliższych miesiącach.

Pomyślność w nowym roku wróżą jasne gwiazdy oraz poranne słońce na bezchmurnym niebie, a także nakręcenie zegarów tuż po północy.

Samotne kobiety, które wybierają się na bal Sylwestrowy, powinny nasypać do butów odrobinę maku, który w przyszłym roku ma im zapewnić całe mnóstwo adoratorów.











Sylwester, Bal Sylwestrowy, Oferty Sylwestrowe, Sylwester w górach, Tani Sylwester, Sylwester nad morzem, Sylwester w Mieście, Sylwester na mazurach, Sylwester